Akcyza na alkohol w krajach europejskich: porównanie

Akcyza na alkohol: Rozwinięcie koncepcji

Jest uniwersalnie wiadomo, że alkohol podlega regulacjom prawno-ekonomicznym niemal w każdym kraju na świecie. Pilnuje to między innymi fiskus, który narzuca obciążenie w postaci podatku akcyzowego, potocznie zwanego „akcyzą na alkohol”. To forma indyrektywnego podatku, który producenci i importujący muszą zapłacić na każdą sprzedaną jednostkę alkoholu.

W krajach europejskich stawki akcyzy na alkohol są bardzo zróżnicowane i zależne od wielu czynników, takich jak polityka fiskalna danego kraju, stopień konsumpcji alkoholu czy kierunek polityki zdrowotnej. Zdecydowanie najwyższe obciążenia z tego tytułu obserwujemy na północy kontynentu, w państwach, takich jak Norwegia czy Szwecja.

Porównanie akcyzy na alkohol w różnych krajach europejskich

Porównując akcyzę na alkohol w krajach naszego kontynentu, łatwo zauważyć znaczące różnice. Weźmy na przykład wspomnianą już Norwegię, gdzie stawka akcyzowa na alkohol jest jedną z najwyższych na świecie. Dla porównania, w Polsce jest ona nieporównywalnie niższa, co przekłada się na ostateczne ceny alkoholu w sklepach. Wynika to z różnic w podejściu do polityki zdrowia publicznego oraz poziomu życia obywateli.

W krajach takich jak Niemcy czy Wielka Brytania, spotkać można natomiast tzw. „schodkową” akcyzę na alkohol. Oznacza to, że różne kategorie produktów alkoholowych obciążone są różnymi stawkami podatku. Na przykład, piwo i wino są mniej obciążone podatkiem akcyzowym, niż mocniejsze trunki.

Efekty akcyzy na alkohol na rynku

Wysoka akcyza na alkohol ma zazwyczaj wpływ na wzrost cen detalicznych i może pośrednio wpływać na zmniejszenie konsumpcji alkoholu, szczególnie wśród osób o niższych dochodach. Niemniej jednak, wpływa również na rynek alkoholowy, mogąc ograniczać rozwój branży oraz wpływać na decyzje konsumentów dotyczące importu alkoholu z innych krajów.

Dla przykładu, w Danii, po wprowadzeniu niższej stawki akcyzy na alkohol, obserwowano mniejszy import trunków z Niemiec, gdzie wcześniej były one tańsze. Zjawisko takie pokazuje, iż decyzje dotyczące akcyzy na alkohol mogą mieć wpływ nie tylko na zdrowie publiczne, ale również na wymianę handlową między krajami.