Co to jest druk 3D?

Druk 3D to proces tworzenia trójwymiarowych brył z pliku cyfrowego. Tworzenie drukowanego obiektu 3D odbywa się za pomocą procesów addytywnych. W procesie addytywnym obiekt tworzony jest poprzez nakładanie kolejnych warstw materiału, aż do utworzenia całego obiektu. Każda z tych warstw może być postrzegana jako cienko pocięty poziomy przekrój końcowego obiektu.

Druk 3D jest przeciwieństwem produkcji subtraktywnej, która polega na wycinaniu/wydrążaniu kawałka metalu lub plastiku za pomocą np. routera komputerowego (CNC).

Druk 3D umożliwia wytwarzanie złożonych (funkcjonalnych) kształtów przy użyciu mniejszej ilości materiału niż tradycyjne metody produkcji.

Druk 3D często wykonuje się za pomocą drukarki materiałowej, która tworzy obiekty poprzez sukcesywne dodawanie cienkich warstw materiału, aż do utworzenia kompletnego obiektu. Najpopularniejszym podejściem do drukowania 3D jest modelowanie topionego osadzania, w którym obiekt jest budowany przez wytłaczanie małych kulek stopionego polimeru, które łączą się ze sobą, tworząc pożądany kształt.

Technologia druku 3D przeszła długą drogę w ostatnich latach i obecnie istnieje wiele różnych sposobów tworzenia obiektów trójwymiarowych. Jeśli myślisz o włączeniu druku 3D do procesu produkcyjnego, ważne jest, aby najpierw zrozumieć, jak działa ta technologia i jakie korzyści może zaoferować Twojej firmie. https://protoplastic.pl/