Cynkowanie ogniowe – co warto wiedzieć?

Źródło: https://eurometogrodzenia.pl/

Jak odbywa się cynkowanie ogniowe?

Cynkowanie ogniowe rozpoczyna się od odpowiedniego oczyszczenia powierzchni, która ma zostać pokryta powłoką. Zależnie od wymiarów elementu i jego docelowego przeznaczenia proces ten może wyglądać nieco inaczej. Do usuwania piasku, starych powłok czy śladów stosuje się np. obróbkę wibrościerną czy strumieniowo-ścierną. Aby zyskać największą efektywność krycia ocynkiem, materiał trzeba też wytrawić oraz odtłuścić. Działania te pozwalają na usunięcie cząsteczek niemetalicznych. Na etapie przygotowawczym odbywa się też suszenie elementu w wysokiej temperaturze, po czym może on zostać poddany cynkowaniu. Cynkowanie ogniowe jest jedną z wielu usług, które można znaleźć w ofercie naszej firmy Euromet Ogrodzenia. Oferujemy również gotowe profile ocynkowane.

Przebieg procesu

Na początku przygotowane wcześniej elementy zanurzane są w stopionym, odpowiednio podgrzanym cynku. Jego reakcja z cząsteczkami żelaza prowadzi do powstania stopu, którego warstwa pokrywa powierzchnię stali. Z reguły wystarczy zanurzyć element w roztworze tylko na kilka minut, aby uzyskać trwałe zabezpieczenie przed oddziaływaniem wilgoci i pary wodnej. Powłoka ta może być dodatkowo chroniona poprzez nałożenie farby, co ma szczególne znaczenie przy eksploatacji w trudnych warunkach środowiskowych. Zastosowanie farby pozwala dodatkowo na zmianę koloru obrabianego elementu. Innym procesem uzupełniającym może być pasywacja, która polega na naniesieniu dodatkowej warstwy pasywnej z tlenku i wodorotlenku cynku. Produkty chemicznej reakcji cynku z otoczeniem chronią go przed dalszą korozją.

Ochronna warstwa ocynku

Wytrzymałość powłoki cynkowej w znacznej mierze zależy od grubości nałożonej warstwy, a także warunków użytkowania tak zabezpieczonego elementu. Można zauważyć to między innymi w przypadku stalowych profili. Poziom oddziaływania ochronnego ocynku określa specjalna skala. Sama struktura powłoki zabezpieczającej jest dość złożona, ponieważ do chronionej powierzchni przylega tak naprawdę kilka warstw. Bezpośrednio na element nakładana jest powłoka o grubości ok. 1 mikrometra, która stanowi stop cynku z zawartością żelaza ok. 25%. Powyżej niej znajduje się warstwa z 10 proc. zawartością żelaza, natomiast kolejna jest warstwa zawierająca ok. 6 proc. żelaza oraz zwracająca uwagę mocno uwidocznionymi kryształami metalicznymi. Końcowa część powłoki jest niemal w całości złożona z cynku. Sama usługa cynkowania zapewnia bardzo długi okres ochrony elementów stalowych przed korozją, które nie będą wymagały skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Powierzchnia zabezpieczona w taki sposób będzie też odporna na tarcie, uderzenia i inne urazy mechaniczne. Zabieg ten jest optymalnym rozwiązaniem zwłaszcza dla ochrony krawędzi i pustych przestrzeni.