Czy depresji można uniknąć?

Gadiel Lazcano/unsplash.com

Depresja to zaburzenie psychiczne, które dotyka wielu osób. Według statystyk, z chorobą tą muszą mierzyć się coraz młodsi pacjenci, w tym dzieci i młodzież. Jak uchronić się przed depresją? Czy jest to możliwe? Jak wygląda leczenie depresji? Przekonajmy się.

Czy depresji można uniknąć?

Depresja nie pojawia się znienacka. To wynik naszych emocji, stylu życia, a także nieumiejętności radzenia sobie z codziennymi problemami. Nie istnieje szczepionka na depresję czy prosta recepta na to, jak jej uniknąć. Najważniejsze jest jednak to, aby zachować odpowiednią higienę zdrowia psychicznego, a także zdrowy tryb życia.

W pierwszej kolejności warto nauczyć się, jak radzić sobie z emocjami. Trzeba mieć na uwadze, że nie ma złych emocji, należy jedynie wiedzieć, jak je wyrażać i co oznaczają. Liczy się również dbałość o kontakty interpersonalne. Im lepsze relacje z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi, tym większa szansa na utrzymanie psychiki na dobrym poziomie. Istotną kwestią jest również zdrowy tryb życia, jak mówi przysłowie „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Aktywność fizyczna, zdrowy sen i pełnowartościowa dieta to podstawa. Jak uniknąć depresji? Przede wszystkim trzeba żyć w zgodzie ze sobą, pokochać siebie – swoje wady i zalety, dzięki temu można cieszyć się dobrym zdrowiem mentalnym.

Jak wygląda rozpoznanie depresji?

Depresja ma przede wszystkim związek ze znacznym spadkiem nastroju osoby chorej. Trudniej jej podejmować proste, codzienne czynności, a największe zainteresowania lub hobby przestają sprawiać przyjemność i wcześniejszą satysfakcję. Pierwsze symptomy można zauważyć po dłuższym czasie, kiedy ciągłe uczucie smutku oraz przygnębienia nie ustępuje, co zaważa na życiu społecznym, zawodowym, jak i rodzinnym. Gdy w codziennym życiu pojawiają się uporczywe negatywne myśli, które wpływają na działania, a wręcz powodują bierność lub apatię, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

W pierwszej kolejności wskazana jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który po wywiadzie medycznym będzie mógł skierować pacjenta do specjalisty w poradni zdrowia psychicznego. Psychiatra, po zadaniu kilku pytań związanych z samopoczuciem oraz funkcjonowaniem pacjenta, może wystawić pierwszą diagnozę. Pomocne są przy tym takie kwestionariusze jak skala depresji Montgomery-Asberg, skala lęku i depresji Hamiltona lub inwentarz depresji Becka. Specjalista może zalecić również inne badania ogólnomedyczne, aby potwierdzić lub wykluczyć inne dolegliwości towarzyszące depresji. Wtedy następuje leczenie depresji, przy którym stosuje się psychoterapię oraz odpowiednio dostosowane leczenie farmakologiczne. Na stronie https://receptomat.pl/ można uzyskać e-receptę od lekarza specjalisty po wypełnieniu formularza online lub umówionej e-konsultacji. Lekarz przepisze receptę online i dobierze odpowiedni lek.

Jakie są objawy depresji?

Osoba cierpiąca na depresję jest przygnębiona, z trudnością podejmuje się codziennych obowiązków. Trudniej jej o siebie zadbać. Mając depresję, traci się swoje dotychczasowe zainteresowania, a to, co wcześniej sprawiało przyjemność, staje się obojętne. Zwykle chory traci pewność siebie, zaczyna mieć niskie poczucie wartości, a przy tym znacznie spada koncentracja oraz pojawiają się różne zaburzenia snu. Poważnym objawem są natrętne, negatywne myśli, które potrafią przeradzać się w myśli samobójcze. Depresja, szczególnie nieleczona, jest jedną z najczęstszych przyczyn popełnianych samobójstw.

Zdj. główne: Gadiel Lazcano/unsplash.com