Co musisz wiedzieć o miękkich koralowcach?

Korale miękkie są piękne, urzekające i stanowią coraz popularniejszy dodatek do akwariów. Koralowce miękkie to rodzaj morskich bezkręgowców, które można rozpoznać po ich mięsistej tkance i braku twardego szkieletu z węglanu wapnia, dzięki czemu są miękkie i gumowate w dotyku. Chociaż są mniej wymagające niż korale twarde, nadal wymagają akwarium z odpowiednimi parametrami wody, przepływem, poziomem oświetlenia i odżywiania, aby mogły się rozwijać. Oto co musisz wiedzieć o miękkich koralach przed dodaniem ich do swojego zbiornika.

Wymagania pielęgnacyjne miękkich korali

Koralowce miękkie generalnie preferują umiarkowane oświetlenie w zbiornikach o odpowiednich parametrach wody. Ważne jest, aby utrzymać temperaturę pomiędzy 72-78°F (22-26°C) i ciężar właściwy pomiędzy 1,020 – 1,024, jak również odpowiedni poziom pH (8,1 – 8,3). Woda powinna mieć również niski poziom azotanów (poniżej 10 ppm) i wysoką zasadowość (7 – 11 dKH). Musisz również utrzymywać regularne podmiany wody, aby utrzymać składniki odżywcze takie jak fosforany na niskim poziomie (poniżej 0,03 ppm).

Oświetlenie jest niezbędne dla wzrostu korali miękkich; powinieneś użyć dobrej jakości systemu oświetlenia LED lub metalohalogenkowego o pełnym spektrum, który ma regulowane ustawienia z opcjami widma niebieskiego i aktynicznego dla okresowych fotoperiodów od 10 do 12 godzin dziennie w zależności od hodowanego gatunku. Dodatkowo, ważne jest, aby zapewnić odpowiedni przepływ w zbiorniku za pomocą głowic lub falowników, które tworzą turbulentny przepływ powierzchniowy w całym słupie wody w celu dotlenienia, jak również obieg składników odżywczych w celu dostarczenia żywności w całym ekosystemie zbiornika.

Odżywianie i inne kwestie

Koralowce miękkie otrzymują swoje pożywienie zarówno z fotosyntezy poprzez glony zooxanthellae, które żyją w ich tkankach, jak i ze źródeł pokarmu dostarczanych przez przepływające prądy, które często zawierają planktoniczne pokarmy takie jak krewetki solankowe lub fitoplankton podawany co kilka dni lub tak, w zależności od wielkości zbiornika i populacji w nim żyjących. Ważne jest, aby nie przekarmić tych zwierząt, jednak; zbyt dużo jedzenia może spowodować brak równowagi w chemii wody prowadzący do problemów, takich jak uciążliwe zakwity glonów lub innych niepożądanych warunków, takich jak tworzenie się bakterii beztlenowych, które mogą szybko stać się szkodliwe, jeśli nie są traktowane natychmiast po wykryciu jakichkolwiek oznak tego!

Podsumowując, koralowce miękkie są pięknymi dodatkami do akwariów, ale wymagają starannej konserwacji, aby mogły prawidłowo rozwijać się w swoim środowisku. Zapewniając niezbędne parametry, takie jak temperatura, poziom zasolenia, natężenie światła / czas trwania / długość fali, przepływ / kierunek / turbulencja są prawidłowo ustawione wraz z regularnym karmieniem odpowiednich źródeł żywności w razie potrzeby pomoże zapewnić, że te zwierzęta pozostają zdrowe, zapewniając jednocześnie oszałamiające wizualizacje w każdym akwarium słonowodnym konfiguracji! Z sumienną opieką i uwagą zwróconą na te małe szczegóły możesz być pewien, że twój zbiornik będzie wypełniony jasnymi kolorami dostarczanymi przez piękne miękkie korale przez wiele lat!