Oprogramowanie do skanera 3D

Oprogramowanie do skanowania 3D jest wykorzystywane do tworzenia interaktywnych modeli 3D obiektów, budynków i krajobrazów. Skanery 3D znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak wzornictwo przemysłowe, archeologia, robotyka, projektowanie wnętrz itp. Skanery 3D nie należą do najtańszych rozwiązań, dlatego powinniśmy rozważyć czy w naszym przypadku lepiej będzie je wypożyczyć na określony czas czy też zakupić. Oprogramowanie do skanera 3D powinno być przede wszystkim kompatybilne z samym skanerem, a także intuicyjne i proste w obsłudze.

Częstotliwość wykorzystania skanerów 3D znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat dzięki rozwojowi zaawansowanych algorytmów. Algorytmy te służą do konwersji skomplikowanych danych 3D na format cyfrowy, który może być przetwarzany przez komputery. Skanery 3D są coraz częściej wykorzystywane w różnych dziedzinach i do różnych celów. Od rozrywki przez medycynę po projektowanie i inżynierię. We wszystkich tych dziedzinach skanowanie 3D wnosi wiele nowych możliwości.

Aby skany pozyskane z procesu skanowania 3D mogły być wykorzystywane w dalszej pracy, potrzebne jest do tego odpowiednie oprogramowanie. To właśnie ono pozwoli nam na edycję pozyskanego modelu, a także jego modyfikacje czy dostosowywanie do potrzeb istniejącego już projektu. Oprogramowanie do skanera 3D jest pomostem pomiędzy procesem skanowania, a uzyskanym z niego modelem.

Oprogramowanie w skanowaniu 3D jest używane do tworzenia gotowych modeli geometrycznych z zeskanowanych danych, natomiast strona inżynierii odwrotnej jest wykorzystywana, gdy chcemy odtworzyć oryginał ze skanu. Modelowanie powierzchni można wykonać za pomocą tych skanerów, ale nie są one do tego niezbędne. Skanery 3D to kolejna odsłona taniego skanowania w wysokiej jakości. Skaner 3D to urządzenie, które przechwytuje informacje o obiekcie lub środowisku w postaci cyfrowego modelu 3D. Przed wyborem dostawcy, u którego zaopatrzymy się w skaner 3D warto zorientować się, czy w swojej ofercie posiada on również oprogramowanie do skanera 3D. Firma VPI Polska posiada bogate doświadczenie w doborze kompleksowych rozwiązań dla swoich klientów, dzięki czemu specjaliści są w stanie dobrać oprogramowanie w pełni kompatybilne ze skanem.