Płytka drukowana – fundament każdego prototypu

 

Płytka drukowana (PCB) jest niezbędna w każdym projekcie elektronicznym. Wykorzystuje się ją jako podstawę dla wszelkiego rodzaju obwodów i urządzeń. Płytka drukowana ma wiele zalet: jest trwała, łatwa w użyciu i tania w porównaniu z innymi metodami tworzenia obwodów.

Stanowi ona podstawę każdego prototypu. Wybierając PCB, powinieneś zastanowić się jednak nad wyborem komponentów elektronicznych, które zastosujesz w swoim układzie. 

Istnieją trzy główne rodzaje komponentów:

 

  • Komponenty pasywne: Są to komponenty, które nie mają żadnych ruchomych części i po prostu przepuszczają przez siebie sygnał elektryczny (np. rezystory, kondensatory i cewki).

 

  • Komponenty aktywne: Są to komponenty, które zawierają wewnątrz siebie mały układ scalony (IC; np. tranzystory, wzmacniacze operacyjne).

 

  • Półprzewodniki: Obejmują one takie rzeczy jak diody, tranzystory i układy scalone (IC).

FR4 – wytrzymałość i skuteczność

 

Płytka drukowana łączy ze sobą elementy elektroniczne i chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Najczęściej płytka drukowana wykonana jest z FR4 (trudnopalny laminat epoksydowy), który jest wytrzymały, ma dobre właściwości elektryczne i niską stałą dielektryczną (przenikalność).

 

FR4 jest używany w większości przypadków, ponieważ jest tani i łatwy w produkcji, ale istnieją inne materiały, które można wykorzystać do tego celu, np. szklane płytki epoksydowe, płytki ceramiczne i wielowarstwowe płytki w technologii microvia.