Płytka drukowana – fundament każdego prototypu
Płytka drukowana (PCB) jest niezbędna w każdym projekcie elektronicznym. Wykorzystuje się ją jako podstawę dla wszelkiego rodzaju obwodów i urządzeń. Płytka drukowana ma wiele zalet: jest trwała, łatwa w użyciu i tania w porównaniu z innymi metodami tworzenia obwodów.
Stanowi ona podstawę każdego prototypu. Wybierając PCB, powinieneś zastanowić się jednak nad wyborem komponentów elektronicznych, które zastosujesz w swoim układzie.
Spis treści
Istnieją trzy główne rodzaje komponentów:
- Komponenty pasywne: Są to komponenty, które nie mają żadnych ruchomych części i po prostu przepuszczają przez siebie sygnał elektryczny (np. rezystory, kondensatory i cewki).
- Komponenty aktywne: Są to komponenty, które zawierają wewnątrz siebie mały układ scalony (IC; np. tranzystory, wzmacniacze operacyjne).
- Półprzewodniki: Obejmują one takie rzeczy jak diody, tranzystory i układy scalone (IC).
FR4 – wytrzymałość i skuteczność
Płytka drukowana łączy ze sobą elementy elektroniczne i chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Najczęściej płytka drukowana wykonana jest z FR4 (trudnopalny laminat epoksydowy), który jest wytrzymały, ma dobre właściwości elektryczne i niską stałą dielektryczną (przenikalność).
FR4 jest używany w większości przypadków, ponieważ jest tani i łatwy w produkcji, ale istnieją inne materiały, które można wykorzystać do tego celu, np. szklane płytki epoksydowe, płytki ceramiczne i wielowarstwowe płytki w technologii microvia.