Buddyzm dla początkujących — trzy pojęcia, które warto znać

 

Rozpoczynasz swoją przygodę z buddyzmem, a może po prostu chcesz poszerzyć swoją wiedzę o najważniejszych wyznaniach świata? W zrozumieniu tego systemu filozoficznego i religijnego może pomóc poznanie kilku podstawowych pojęć dotyczących głównych założeń. Sprawdź, jakie terminy stanowią podstawę buddyzmu.

 

Reinkarnacja

Jednym z najbardziej znanych poglądów buddyzmu jest wiara w możliwość wcielenia się po śmierci ciała w nowy byt fizyczny. Należy jednak zaznaczyć, że w tym wyznaniu nie ma pojęcia duszy. Zamiast tego zgodnie z książkami o reinkarnacji można mówić raczej o nietrwałej jaźni, która nie przemieszcza się do następnego wcielenia. Nagromadzona w poprzednim życiu karma, czyli zamierzone czyny człowieka, może jednak mieć wpływ na następne życie.

 

Sansara

W buddyzmie sansara oznacza niekończącą się wędrówkę. Termin ten odnosi się do cyklu reinkarnacji, czyli przechodzenia od narodzin, przez śmierć, do ponownych narodzin jako nowy byt fizyczny. Co ciekawe, sansara dotyczy także bóstw, które określane są w buddyzmie jako dewy. Do wyzwolenia się z kręgu reinkarnacji konieczne jest życie w zgodzie z podstawowymi zaleceniami buddyzmu, czyli Szlachetną Ośmioraką Ścieżką.

 

Nirwana

Choć samo pojęcie nirwany często pojawia się w kulturze, to niewiele osób zna jego prawdziwe znaczenie. Według buddyzmu nirwana odnosi się do wyzwolenia się z sansary, czyli kręgu reinkarnacji, która z kolei jest dobrze omówiona w książkach ze sklepu online Stowarzyszenia „Gabriele-Wydawnictwo Słowo“. Po osiągnięciu tego stanu kończy się dukkha, czyli cierpienie będące nieodłącznym elementem sansary.