Czym jest decoupage?

Decoupage jest prostą techniką służącą do nanoszenia na powierzchnie wyciętych lub wydrukowanych obrazów. Po raz pierwszy została zastosowana pod koniec XIX wieku przez francuskich rzemieślników, którzy wykorzystywali ją do tworzenia unikalnych mebli i innych przedmiotów domowego użytku. Tradycyjnie wykonuje się ją na papierze, ale można ją wykonać na dowolnej powierzchni, w tym na szkle i tkaninie. Uzyskany efekt jest podobny w wyglądzie do witraży.

 

Proces obejmuje wycięcie zdjęcia lub obrazu, umieszczenie go na powierzchni i przyklejenie go za pomocą kleju. Aby wygładzić zmarszczki i pęcherzyki, będziesz chciał pokryć tył obrazu warstwą kleju przed umieszczeniem go w dół. Następnie będziesz chciał pokryć przód kolejną warstwą kleju. Możesz następnie pokryć tył ponownie, jeśli chcesz – ogólnie rzecz biorąc, to sprawia, że silniejsze połączenie między papierem a powierzchnią.

 

Decoupage można wykonać na niemal każdym materiale, ale są pewne względy, które wpłyną na to, jak dobrze wyjdzie Twój projekt, np. możesz decoupage na płaskich powierzchniach, takich jak papier lub karton, ale nie uzyskasz dużej głębi obrazu, chyba że dodasz trochę wymiarowości za pomocą farby lub innych technik.

Sprawdź też stronę http://adverther.pl/ i dowiedz się więcej na temat technik druku.