Laktoza – czym jest?

źródło: pixabay.com/ha11ok

Laktoza to disacharyd (podwójny cukier) składający się z galaktozy i glukozy. Jest to naturalny cukier występujący w mleku, który jest rozkładany przez enzym laktazę. Laktoza to naturalnie występujący cukier znajdujący się w mleku i innych produktach mlecznych. Większość populacji na świecie nie toleruje laktozy, co oznacza, że nie może jej prawidłowo strawić. Powoduje to problemy trawienne, w tym wzdęcia i biegunkę. Na soxx.pl znajdziesz więcej interesujących treści! 

Nietolerancja

Nietolerancja laktozy występuje, gdy organizmowi brakuje wystarczającej ilości laktazy do rozkładu laktozy na cukry proste, które mogą być wchłonięte do krwiobiegu. Nietolerancja laktozy może prowadzić do wzdęć, wzdęć (gazów), bólu brzucha i biegunki.

Nietolerancja laktozy jest powszechna wśród niemowląt, ale często ustępuje sama do piątego roku życia. Może jednak trwać przez całe życie u niektórych dorosłych, którzy mają trudności z trawieniem laktozy z powodu dziedzicznego niedoboru lub choroby wtórnej, takiej jak celiakia lub choroba zapalna jelit.

Laktaza to enzym, który rozkłada cukier zawarty w mleku (laktozę). Większość ludzi wytwarza wystarczającą ilość tego enzymu w dzieciństwie, ale zdolność ta zmniejsza się z wiekiem. Jeśli nie wytwarzasz wystarczającej ilości laktazy, mówi się, że nie tolerujesz laktozy i możesz doświadczyć objawów po spożyciu pokarmów zawierających laktozę. Nasilenie objawów zależy od tego, ile laktozy spożywasz i jak wrażliwy jest na nią Twój organizm.